Skip to content

307 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2001

Last Sale Price
$404,950
Last Sale Date
Mar 21, 2014

Property Information

Block3403
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$804,400
67%
Improvement Value:$394,100
33%
Total Assessment$1,198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,374+28.6%
2024$12,736+20.1%
2023$10,602+5.9%
2022$10,008+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$404,950

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9059, Page 9334Recorded3/26/2014

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 8074, Page 1334

Property Built

Built

Year Built: 2001