Skip to content

510-512 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1969
Apartment

Last Sale Price
$2,875,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block3503
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description2-3S GARDEN APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$805,000
23%
Improvement Value:$2,728,100
77%
Total Assessment$3,533,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,546+16.9%
2024$46,644+34.5%
2023$34,689-3.8%
2022$36,074+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,875,000

From:

To:

DeedBook 9182, Page 7822NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded8/29/2016

Property Sale

Sale
$1,775,000

From:

To:

DeedBook 8981, Page 2313Recorded11/16/2012

Property Sale

SaleMulti
$1,525,000
DeedBook 8884, Page 7324

Property Built

Built

Year Built: 1969