Skip to content

509 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block3503
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,982
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,400
52%
Improvement Value:$649,800
48%
Total Assessment$1,350,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,628+24.8%
2024$15,724+22.8%
2023$12,809+8.9%
2022$11,761+7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930