Skip to content

511 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block3503
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,489
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$700,400
57%
Improvement Value:$531,000
43%
Total Assessment$1,231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,346+24.4%
2024$14,749+22.3%
2023$12,057+9.6%
2022$11,000+26.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft2,489DeedBook 9750, Page 1210Recorded8/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930