Skip to content

1211 Grand Ave, Unit 103Asbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 27, 2006

Property Information

Block3503
Lot6.03
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
30%
Improvement Value:$292,700
70%
Total Assessment$418,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,301+10.5%
2024$5,702+18.4%
2023$4,816+6.4%
2022$4,528+17.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 8585, Page 4178

Property Built

Built

Year Built: 2006