Skip to content

303 Fourth Ave, Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Feb 8, 2017

Property Information

Block3505
Lot8.14
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage626
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,700
30%
Improvement Value:$330,700
70%
Total Assessment$472,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,985+10.5%
2024$6,320+18.2%
2023$5,348+5.3%
2022$5,078+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft626DeedBook 9213, Page 9092Recorded2/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965