Skip to content

506 Seventh AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block3601
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,370
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$742,600
48%
Improvement Value:$799,200
52%
Total Assessment$1,541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,525+5.8%
2024$21,282+25.6%
2023$16,947+9.1%
2022$15,534+20.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930