Skip to content

407 Sixth Avenue, Unit 6Asbury Park, NJ 07712

Last Sale Price
$302,750
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block3602
Lot14.06
QualifierC0006
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,900
30%
Improvement Value:$433,700
70%
Total Assessment$619,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,161+12.5%
2024$8,140+23.8%
2023$6,576+10.4%
2022$5,958+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$302,750

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 9085, Page 8174Recorded10/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 8422, Page 6286