Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 204Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block3603
Lot18.09
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage469
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
30%
Improvement Value:$184,700
70%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,629+22.8%
2024$2,956+30.9%
2023$2,258+15.3%
2022$1,958-2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft469DeedBook 9248, Page 3160Recorded9/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925