Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 401Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block3603
Lot18.19
QualifierC0401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
30%
Improvement Value:$134,100
70%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,636+22.8%
2024$2,147+20.5%
2023$1,782+15.3%
2022$1,545-2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 8584, Page 7897

Property Built

Built

Year Built: 1925