Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 404Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block3603
Lot18.22
QualifierC0404
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage475
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,100
30%
Improvement Value:$226,500
70%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,452+22.8%
2024$3,625+30.9%
2023$2,770+15.3%
2022$2,402-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft475DeedBook 9748, Page 4835Recorded7/24/2025

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 5779, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1925