Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$135,500
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block3606
Lot1.07
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
30%
Improvement Value:$221,100
70%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,544+12.6%
2024$4,037+36.1%
2023$2,966+5.4%
2022$2,815+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$135,500

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 9116, Page 6174Recorded6/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$217,500
DeedBook 8572, Page 8805

Property Built

Built

Year Built: 1987