Skip to content

321 Sunset Avenu Unit 3gfAsbury Park, NJ 07712

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block3606
Lot10.03
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,389
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,200
30%
Improvement Value:$378,500
70%
Total Assessment$540,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+9.5%
2024$7,441+13.0%
2023$6,584+33.8%
2022$4,922+32.6%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

DeedBook 9585, Page 9036Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,389DeedBook 9135, Page 5929Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9101, Page 7638NU CodeLove & affection (2)Recorded2/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 5207, Page 897