Skip to content

321 Sunset Avenu Unit 4gfAsbury Park, NJ 07712

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block3606
Lot10.04
QualifierC0104
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,400
30%
Improvement Value:$432,600
70%
Total Assessment$618,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+9.5%
2024$8,503+13.0%
2023$7,524+47.5%
2022$5,100-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 9510, Page 2287Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 9353, Page 2636Recorded6/17/2019