Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 1hAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block3606
Lot10.12
QualifierC0208
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,500
30%
Improvement Value:$271,800
70%
Total Assessment$388,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,850+9.5%
2024$5,343+18.4%
2023$4,514+15.4%
2022$3,912+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 8455, Page 8003

Property Built

Built

Year Built: 1960