Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 3eAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block3606
Lot10.25
QualifierC0405
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
30%
Improvement Value:$290,900
70%
Total Assessment$415,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,260+9.5%
2024$5,717+18.4%
2023$4,830+15.4%
2022$4,186+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960