Skip to content

1413 Webb StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Feb 10, 2015

Property Information

Block3606
Lot6.03
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2 1/2S C W/B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,700
30%
Improvement Value:$465,900
70%
Total Assessment$665,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,573+12.6%
2024$8,505+13.0%
2023$7,526+152.5%
2022$2,980+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9103, Page 6349NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded3/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 8613, Page 2354

Property Built

Built

Year Built: 1925