Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 4bAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block3703
Lot3.25
QualifierC0402
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,600
30%
Improvement Value:$318,600
70%
Total Assessment$455,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,730+10.5%
2024$6,090+16.2%
2023$5,239+5.3%
2022$4,974+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 9518, Page 6637Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 9344, Page 7551Recorded4/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920