Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 1aAsbury Park, NJ 07712

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2016

Property Information

Block3703
Lot5.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
30%
Improvement Value:$208,900
70%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,292+12.6%
2024$3,812+17.2%
2023$3,252+5.3%
2022$3,087+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 8391, Page 7222