Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 2kAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block3704
Lot2.15
QualifierC0209
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
30%
Improvement Value:$197,800
70%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,705+12.6%
2024$4,179+29.4%
2023$3,230+4.3%
2022$3,096+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 9406, Page 2587Recorded4/13/2020

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 9091, Page 7604Recorded12/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920