Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 2lAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block3704
Lot2.16
QualifierC0210
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
30%
Improvement Value:$243,100
70%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,782+12.5%
2024$5,137+32.3%
2023$3,882+4.4%
2022$3,720+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 9691, Page 6235Recorded6/12/2024

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 9570, Page 8386Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 9524, Page 8403Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 9248, Page 1122Recorded9/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 8485, Page 5750

Property Built

Built

Year Built: 1920