Skip to content

410 Eighth Avenue Unit B1Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block3707
Lot1.07
QualifierC0206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage425
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
30%
Improvement Value:$171,800
70%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,376+17.7%
2024$2,869+23.8%
2023$2,318+2.3%
2022$2,265+13.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 9051, Page 5131

Property Built

Built

Year Built: 1960