Skip to content

410 Eighth Avenue Unit C2Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block3707
Lot1.15
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
30%
Improvement Value:$187,000
70%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,677+17.7%
2024$3,124+23.8%
2023$2,523+2.3%
2022$2,466+13.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$875,000

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 9051, Page 5116

Property Sale

SaleMulti
$16,000
DeedBook 5825, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1960