Skip to content

1615 Park Avenue Unit 2hAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Nov 2, 2010

Property Information

Block3707
Lot2.20
QualifierC0208
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,219
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,200
30%
Improvement Value:$401,700
70%
Total Assessment$573,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,253+17.7%
2024$7,013+23.8%
2023$5,666+10.3%
2022$5,135+9.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 8862, Page 3652

Property Built

Built

Year Built: 1963