Skip to content

203-205 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1966
Apartment

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 20, 2000

Property Information

Block4003
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description3SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,622,900
80%
Improvement Value:$408,400
20%
Total Assessment$2,031,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,920+3.3%
2024$31,862+10.4%
2023$28,863-1.8%
2022$29,394+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 5993, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1966