Skip to content

811 Memorial DriveAsbury Park, NJ 07712

Built 1934
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block403
Lot4.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningLI
Sq Footage6,050
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,300
32%
Improvement Value:$528,400
68%
Total Assessment$776,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,148+5.3%
2024$10,584+11.3%
2023$9,512-1.9%
2022$9,697-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9388, Page 1535NU CodeFamily (1)Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8544, Page 9566

Property Built

Built

Year Built: 1934