Skip to content

220 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1921

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block4104
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,433
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$893,800
55%
Improvement Value:$722,300
45%
Total Assessment$1,616,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,749+10.7%
2024$22,363+22.6%
2023$18,240+6.9%
2022$17,060+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,433DeedBook 9074, Page 9021Recorded7/29/2014

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 8068, Page 6539

Property Built

Built

Year Built: 1921