Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2108(Unit C2108)Asbury Park, NJ 07712

Built 2009
Vacant Land

Last Sale Price
$244,346
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block4202
Lot1.05
QualifierC2108
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,215
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,965+33.1%
2024$1,476+11.0%
2023$1,330+0.3%
2022$1,326-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$244,346

From:

To:

DeedBook 9360, Page 2542NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded7/30/2019

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,215DeedBook 9167, Page 1056NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded5/20/2016

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,215DeedBook 9027, Page 5851NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded7/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 2009