Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2311Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block4202
Lot3.18
QualifierC2311
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
10%
Improvement Value:$680,300
90%
Total Assessment$755,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,389+1024.7%
2024$1,013+11.1%
2023$912+0.3%
2022$909+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$649,000

From:

To:

DeedBook 9538, Page 9483NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded8/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$439,900
DeedBook 8881, Page 5527

Property Built

Built

Year Built: 2009