Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2312(Unit C2312)Asbury Park, NJ 07712

Built 2009
Vacant Land

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block4202
Lot3.21
QualifierC2312
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,296+17.6%
2024$1,102+11.1%
2023$992+0.3%
2022$989+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$619,000

From:

To:

DeedBook 9345, Page 8722NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 9104, Page 9648NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded3/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009