Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1405Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block4202
Lot4.03
QualifierC1405
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,200
10%
Improvement Value:$1,234,600
90%
Total Assessment$1,371,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,669+1025.4%
2024$1,837+23.7%
2023$1,485+0.3%
2022$1,481+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$680,000
DeedBook 8801, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2009