Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1411Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block4202
Lot4.06
QualifierC1411
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
10%
Improvement Value:$809,900
90%
Total Assessment$899,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,559+1025.9%
2024$1,204+11.0%
2023$1,085+0.3%
2022$1,082-3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

DeedBook 9515, Page 8898NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 9241, Page 6948NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded8/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$655,000
DeedBook 8720, Page 4961