Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1414Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block4202
Lot4.07
QualifierC1414
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
10%
Improvement Value:$805,400
90%
Total Assessment$894,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,482+1025.2%
2024$1,198+11.0%
2023$1,079+0.3%
2022$1,076-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

DeedBook 9568, Page 6006NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded12/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$715,745
DeedBook 8655, Page 9150