Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2413Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$560,895
Last Sale Date
Dec 7, 2007

Property Information

Block4202
Lot4.20
QualifierC2413
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
10%
Improvement Value:$643,600
90%
Total Assessment$715,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,775+1025.9%
2024$957+10.9%
2023$863+0.3%
2022$860-7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$560,895
DeedBook 8694, Page 766