Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1510Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block4202
Lot5.06
QualifierC1510
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
10%
Improvement Value:$703,400
90%
Total Assessment$781,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776+1025.1%
2024$1,047+11.1%
2023$942+0.3%
2022$939+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

DeedBook 9643, Page 7468NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded5/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$584,950
DeedBook 8664, Page 7259