Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2509(Unit C2509)Asbury Park, NJ 07712

Built 2009
Vacant Land

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block4202
Lot5.12
QualifierC2509
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$80,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,213+12.6%
2024$1,078+10.9%
2023$972+0.3%
2022$969+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

DeedBook 9399, Page 2720NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9146, Page 4620NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded12/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009