Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2506Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block4202
Lot5.19
QualifierC2506
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
10%
Improvement Value:$638,700
90%
Total Assessment$709,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,693+1076.3%
2024$909+11.1%
2023$818+0.3%
2022$816+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

From:

To:

DeedBook 9732, Page 9025Recorded4/9/2025

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 8953, Page 2750NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/8/2012

Property Built

Built

Year Built: 2009