Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1611Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block4202
Lot6.03
QualifierC1611
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,700
10%
Improvement Value:$870,400
90%
Total Assessment$967,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,572+1026.1%
2024$1,294+12.3%
2023$1,152+0.3%
2022$1,148-3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 9465, Page 7415NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded12/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$794,845
DeedBook 8668, Page 1238