Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1811Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Date
Nov 2, 2009

Property Information

Block4202
Lot8.03
QualifierC1811
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
10%
Improvement Value:$927,800
90%
Total Assessment$1,030,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,532+1025.0%
2024$1,381+8.8%
2023$1,269+0.3%
2022$1,265-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8823, Page 9857

Property Built

Built

Year Built: 2009