Skip to content

307 Eighth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 23, 2011

Property Information

Block4301
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,826
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$814,100
76%
Improvement Value:$257,000
24%
Total Assessment$1,071,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,481-5.9%
2024$17,515+21.3%
2023$14,441-2.4%
2022$14,803+15.4%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8892, Page 2614

Property Built

Built

Year Built: 1920