Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Lake Avenue(Block 4502 Lot 1.01)Asbury Park, NJ 07712
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2010
Property Information
Block4502
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$138,700
97%
Improvement Value:$4,300
3%
Total Assessment$143,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,158 | +2.3% |
| 2024 | $2,109 | +27.8% |
| 2023 | $1,650 | +0.3% |
| 2022 | $1,644 | +0.1% |
Property History
No events match the selected filters.