Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1600 Ocean AvenueAsbury Park, NJ 07712
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2006
Property Information
Block4502
Lot1.25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.61
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$3,390,500
99%
Improvement Value:$46,200
1%
Total Assessment$3,436,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $49,507 | +12.8% |
| 2024 | $43,903 | +31.5% |
| 2023 | $33,395 | +7.5% |
| 2022 | $31,059 | +0.3% |
Property History
No events match the selected filters.