Skip to content

1001 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block501
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,602
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
37%
Improvement Value:$382,000
63%
Total Assessment$609,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,174+5.7%
2024$8,683+22.3%
2023$7,100+13.8%
2022$6,241+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920