Skip to content

1031 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1931

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Oct 24, 2003

Property Information

Block505
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,091
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
73%
Improvement Value:$85,700
27%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,637+18.7%
2024$3,907+33.5%
2023$2,926+8.1%
2022$2,706+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 8327, Page 5966

Property Built

Built

Year Built: 1931