Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1034 Monroe AvenueAsbury Park, NJ 07712
Vacant Land
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 15, 2023
Property Information
Block505
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page5
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$216,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$216,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,094 | +20.7% |
| 2024 | $2,563 | +29.3% |
| 2023 | $1,983 | +5.7% |
| 2022 | $1,876 | +0.3% |
Property History
No events match the selected filters.