Skip to content

1015 Mattison AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block604
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,570
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,500
38%
Improvement Value:$355,400
62%
Total Assessment$572,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,475+10.0%
2024$7,705+21.3%
2023$6,350+15.3%
2022$5,508+12.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,570DeedBook 9772, Page 5847Recorded12/30/2025

Property Sale

Sale
$500

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 9630, Page 2892NU CodeTitle correction (4)Recorded1/10/2023

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 9292, Page 2251Recorded6/12/2018

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 8846, Page 7859

Property Built

Built

Year Built: 1931