Skip to content

1142 Springwood AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2021

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block803
Lot4.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LAND
Dwellings2
ZoningSPRZ
Sq Footage1,748
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
22%
Improvement Value:$537,800
78%
Total Assessment$691,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,903+3.8%
2024$10,504+704.8%
2023$1,305+8.6%
2022$1,202+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 9644, Page 9599NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$196,364
DeedBook 9387, Page 9728Recorded12/30/2019