Skip to content

51 Ridge AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block901
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,210
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
10%
Improvement Value:$188,700
90%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,302+3.1%
2024$3,202+9.8%
2023$2,915+6.3%
2022$2,742+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8810, Page 4808

Property Built

Built

Year Built: 2009