Skip to content

13 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2016

Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block902
Lot14.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningSTRS
Sq Footage1,679
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
13%
Improvement Value:$131,900
87%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,403-5.8%
2024$2,551+9.8%
2023$2,323+6.3%
2022$2,185+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,679DeedBook 9181, Page 4648NU CodeCOAH housing (21)Recorded8/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016