Skip to content

23 Borden AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2012

Property Information

Block903
Lot16.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
14%
Improvement Value:$120,100
86%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,216+7.7%
2024$2,058+11.3%
2023$1,849+6.3%
2022$1,739+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010